Anyone know what's the best pre-made protein shake to buy?

most viewed right now
 100
Image(s) inside Yall thought Twitter on Big Sean was bad? Check out the comments about..
122 comments
@hiphop
most viewed right now
 89
Post Malone almost commits career suicide on stream
64 comments
@hiphop
most viewed right now
 68
Image(s) inside Learn the difference between a DR. Wife and a "Boxden Simp Thot"!
107 comments
@thotsdimesetc
most viewed right now
 62
Article inside Salma Hayek claims Harvey Weinstein threatened 'I will kill you, don'..
63 comments
@movies

section   (0 bx goons and 1 bystanders) Share this on Twitter   Share this on Facebook
 

Props Slaps
 6 years ago '04        #1
6540 pageviews
9 comments


refuze 285 heat pts285
space
avatar space
space
$18,697 | Props total: 15519 15519
Anyone know what's the best pre-made protein shake to buy?
 

 
Something like this?


[pic - click to view]



I'm not really into the whole making my own protein drinks process.. sh*t gets annoying after a while and usually the pre-made ones taste better IMO.

Any ideas? I want to buy in large bulk

9 comments for "Anyone know what's the best pre-made protein shake to buy?"

 6 years ago '09        #2
Jacc Blacc 55 heat pts55
space
avatar space
space
$25,301 | Props total: 7950 7950
annoying after a while???

step 1. put protein in cup

step 2. put water and or milk in cup

step 3. shake


i figure its more economic and optimum nutrition makes tasty protein, even myofusion makes tasty protein

edit:

not sure how people drink muscle milk, it has a weird after taste


Last edited by Jacc Blacc; 12-19-2011 at 11:50 PM..
 6 years ago '06        #3
lexball50 
space
avatar space
space
$2,107 | Props total: 192 192
Myofusion or Syntha-6 IMO
 6 years ago '09        #4
Zaosyn 261 heat pts261
space
avatar space
space
$14,068 | Props total: 1115 1115
Why don't you take about 20 mins and make you enough protein shakes for the whole week

Also from what I Can see buying pre-made ones are expensive as fu*k for example:

$40 for 4 drinks.. that's not even 150g protein in total


this could be an alternative. 12 cans, 32g protein per can for $27


12 pack, 40g protein per bottle for $33

It really comes down to how much you're willing to pay because the price-per-protein ratio to these drinks is NOT looking good . Buy you a 2 or 3lb tub of name brand protein for $30 and pay your sister $10 to make them into protein shakes for you and set them in the fridge. You'll be saving more money and getting more protein for your dollar.

Or if you take 2-3 protein shakes a day, why not replace them with a protein bar or some type of meat I understand the prep is bad but again, preparing is caring.
 6 years ago '06        #5
Sammyboi22 
space
avatar space
space
$13,620 | Props total: 230 230
You wanna make sure your getting as much out of a premade one that you would from one you make at home.

Its all up to you considering you have already made your own you know what your getting into. I will tell you that its more cost efficient making your own though.
 6 years ago '09        #6
rdogg11 25 heat pts25
space
space
space
$960 | Props total: 30 30
gold standard whey protein, extreme milk choc, tastes like choc milk.

45 servings, 24 grams of protein per serviing,

40$ if you buy off the internet mixes well.

boom!
 6 years ago '07        #7
[MK] 
space
avatar space
space
$2,828 | Props total: 438 438
It's a lot more cost effective to bag up a weeks worth of protien powder servings in individual sandwhich bags and just mix it at the gym. People look at you like you are drinking cocaine though.

I've been using optimum nutrition recently, I've used EAS in the past. Optimum doesn't mix very well unless you use a blender ball.

I know Sams club sells those whey drinks in the juice box packages, and they have good prices but its still way more expensive than protien powder.
 12-20-2011, 08:58 AM         #8
jackedNtan 
space
space
space
$n/a | Props total:  
 6 years ago '05        #9
FalconBuddha 16 heat pts16
space
avatar space
space
$7,617 | Props total: 1689 1689
 Jacc Blacc said:
annoying after a while???

step 1. put protein in cup

step 2. put water and or milk in cup

step 3. shake

I was thinking the same sh*t
You mean to tell me youre willing to bust your a.ss at the gym for an hour or two yet get lazy when it comes to the 30 seconds it takes to make your protein shake?
 6 years ago '09        #10
Jacc Blacc 55 heat pts55
space
avatar space
space
$25,301 | Props total: 7950 7950
and like dude above said get one of those cups with a blender ball in it, its kind of like a round patula that helps mix your shake up good
Home      
  
 

 






most viewed right now
 34
NFL The Explicit Details of Accusations Vs NFL Network Employees
137 comments
2 days ago
@sports
most viewed right now
 25
Floor Kids (Game looks dope)
20 comments
1 day ago
@games
most viewed right now
 24
Image(s) inside X-MEN return to Marvel Studios in less than 48 hours
88 comments
1 day ago
@movies
most viewed right now
 8
BOX Mayweather reveals comeback offer, fighting in ufc; poppin mad sh*t:"th..
70 comments
1 day ago
@sports
most viewed right now
 6
Dec 12 - US 'Living Off 1950s Infrastructure,' Must Spend $2 Trillion to Moder..
76 comments
1 day ago
@news
most viewed right now
 6
NBA Kelly Oubre with the supreme sleeve in a game
79 comments
1 day ago
@sports
most viewed right now
 6
Final Bright Trailer: Will Smith Gets a Magic Wand
17 comments
2 days ago
@movies
most viewed right now
 5
Image(s) inside Joyner Lucas responds back to criticisms of “I’m not racist”
103 comments
2 days ago
@hiphop
back to top
register contact Follow BX @ Twitter Follow BX @ Facebook search BX privacy