4,337
 

how much yall spending on food per day/week/month on average?


 
2
most viewed right now
  123
25 comments @wild'ish


section  x1   |  0 bx goons and 1 bystanders Share this on Twitter       Share this on Facebook
 

section guap
  
 4 months ago '04        #1
15667 page views
75 comments


Kliq  topics gone triple plat - Number 1 spot x5
space
avatar space
space
$13,823   Props total: 56416 56416
how much yall spending on food per day/week/month on average?
 

 
Trying to get a better sense of my financials, and i know the #1 "waste" for me is eating/drinking

the drinking is manageable, ive cut down significantly on it

but the food part still gets me

I think on average if i eat out lunch and dinner im spending about $20/day on food

that's about $140 a week

or $560 a month

however, its probably a couple hundred more cus i typically splurge on teh weekends

what are you guys averaging?
+15   



best
worst
75 comments
 

 4 months ago '09        #2
chasedg  11 heat pts11
space
avatar space
space
$1,093   Props total: 1954 1954
I just had a glitch with door dash where I could get $30 in food and pay maybe like $3 so i was ordering 5x+ a day but they just fixed the glitch so I'm still adjusting to paying for food
+10   

 4 months ago '10        #3
hbonnie23  5 heat pts5
space
avatar space
space
$1,187   Props total: 1988 1988
groceries are 85 bucks a week, we may eat out twice a week so 140 usd or so give or take which i could live on eating once a day lol
+1   

 4 months ago '14        #4
titans7  3 heat pts3
space
avatar space
space
$11,343   Props total: 30153 30153
how much yall spending on food per day/week/month on average?
Way too much #obesegang
+17   

 4 months ago '06        #5
philly337  29 heat pts29
space
avatar space
space
$34,212   Props total: 22678 22678
Always budget about 600 a month
+1   

 4 months ago '05        #6
kriskross00  140 heat pts140
space
avatar space
space
$24,315   Props total: 52345 52345
150-200 every two weeks..shop smart...the same sh*t u spend on a night out I can stretch to 3 dinners that are better
+20   

 4 months ago '10        #7
umeda  14 heat pts14
space
space
space
$1,095   Props total: 1151 1151
not much skip lunch most of the time since i work and cook when im at home
+1   

 4 months ago '07        #8
j_k1dd  9 heat pts9
space
avatar space
space
$3,379   Props total: 1746 1746
$200 every two weeks between two people. So about $7-$14 a day, all healthy meals and not just bread and instant noodles.

I work downtown so one meal can easily be $14 if I takeout.
+4   

 4 months ago '18        #9
dinono10  2 heat pts2
space
space
space
$499   Props total: 1216 1216
When I was living at my apartment only £30 a weekand that included toiletries /cleaning products. All cheap brands of stuff in bulk too. I'm very frugal
+4   

 4 months ago '15        #10
jharlem0500  topics gone triple plat - Number 1 spot x1
space
space
space
$7,137   Props total: 13122 13122
 hbonnie23 said
groceries are 85 bucks a week, we may eat out twice a week so 140 usd or so give or take which i could live on eating once a day lol
This. I tell me girl all the time that Iím cool on eating once a day. She thinks itís unhealthy, but Iím cool

To answer your question OP, probably like $20/day
+1   

 4 months ago '10        #11
hbonnie23  5 heat pts5
space
avatar space
space
$1,187   Props total: 1988 1988
 jharlem0500 said
This. I tell me girl all the time that Iím cool on eating once a day. She thinks itís unhealthy, but Iím cool

To answer your question OP, probably like $20/day
man i wish!!! if i could train myself to eat once a day i would save so much money!!! hahaha
+1   

 4 months ago '04        #12
killnarmy  28 heat pts28
space
avatar space
space
$2,238   Props total: 3320 3320
Did the math last night

About $250 eating out / fast food

And about $50 a week on groceries

So about $400 - $500 a month total
+2   

 4 months ago '11        #13
mista804  7 heat pts7
space
avatar space
space
$1,093   Props total: 1830 1830
Stopped eating out in May(McDonald’s/Taco Bell at least three times a week) and temporary on a “survival diet” (bread,eggs,turkey dogs,tuna,noodles,etc) . Went from basically 70/week to 25/week and TBH I’m still lookin for ways to save!
+10   

 4 months ago '15        #14
jharlem0500  topics gone triple plat - Number 1 spot x1
space
space
space
$7,137   Props total: 13122 13122
 mista804 said
Stopped eating out in May(McDonaldís/Taco Bell at least three times a week) and temporary on a ďsurvival dietĒ (bread,eggs,turkey dogs,tuna,noodles,etc) . Went from basically 70/week to 25/week and TBH Iím still lookin for ways to save!
25/week? How bro.

Just my waters from Trader Joeís is like $10.00/week alone
+4   

 4 months ago '11        #15
mista804  7 heat pts7
space
avatar space
space
$1,093   Props total: 1830 1830
 jharlem0500 said
25/week? How bro.

Just my waters from Trader Joeís is like $10.00/week alone
I havenít got fast food

I load up once a week on survival food (bananas, tuna, pb&j,noodles etc)

I drive for work so at my stops, most of the companies usually have bottled waters (which is all I drink).

Youíd be surprised how much money people spend on drinks (aka empty calories which donít fill you up)
+4   

 4 months ago '15        #16
jharlem0500  topics gone triple plat - Number 1 spot x1
space
space
space
$7,137   Props total: 13122 13122
 mista804 said
I havenít got fast food

I load up once a week on survival food (bananas, tuna, pb&j,noodles etc)

I drive for work so at my stops, most of the companies usually have bottled waters (which is all I drink).

Youíd be surprised how much money people spend on drinks (aka empty calories which donít fill you up)
Even my Tuna is $1.69/ can in Trader Joeís

Itís more expensive other places. Thatís $17.00 for 10 right there
+1   

 4 months ago '11        #17
mista804  7 heat pts7
space
avatar space
space
$1,093   Props total: 1830 1830
 jharlem0500 said
Even my Tuna is $1.69/ can in Trader Joeís

Itís more expensive other places. Thatís $17.00 for 10 right there
Go to Walmart/Kroger and most importantly, (BUY STORE BRANDS)

Most high end brands literally charge extra for the name.
+7   

 4 months ago '16        #18
Aztlan  143 heat pts143
space
avatar space
space
$15,944   Props total: 44328 44328
My wife and I spend like $200+ a week. I keep thinking on ways to cut it back but we literally don't have meals to sacrifice. I could cut out a lot of the snacks but I'm not living in a home without snacks.

And for reference, we mostly shop organic brands and meats so it drives our cost up.

 4 months ago '18        #19
stutteringrap  topics gone triple plat - Number 1 spot x2
space
space
space
$10,920   Props total: 13767 13767
i am eating healthy now. so it's alot like 200 or 300. but before healthy eating it was 100.

the only reason its expensive because i buy 20 of the 0 calories water. the 170 and 300 calories halo tops are like 6 dollars per pint. bought 8 ofthose.

smart ones and healthy choice 150 calories meals are 5 dollars a meal. buy 8 8x 5= 40

8 x 6 = 48

20 x 1= 20

100

 4 months ago '18        #20
stutteringrap  topics gone triple plat - Number 1 spot x2
space
space
space
$10,920   Props total: 13767 13767
use to be 120 per month. but i start buying amazon healthy sh*t. and now it's up to 200.
+1   

 4 months ago '18        #21
stutteringrap  topics gone triple plat - Number 1 spot x2
space
space
space
$10,920   Props total: 13767 13767
 titans7 said
how much yall spending on food per day/week/month on average?
Way too much #obesegang
don't feel bad. i was in your shoes too.

 4 months ago '08        #22
AC_89  topics gone triple plat - Number 1 spot x1
space
avatar space
space
$51,630   Props total: 38866 38866
I’d say about $150-$175 a week

 3 months ago '19        #23
crawlingtulip  1 heat pts1
space
space
space
$129   Props total: 196 196
i am on a plant based diet so like 100/week. Organic produce in season is really cheap and plus its the summer time so im mostly eating watermelon and fasting
+1   

 3 months ago '04        #24
Tastemaker331  93 heat pts93
space
avatar space
space
$43,613   Props total: 26800 26800
I was thinking about this yesterday
Around $300-$400 a week

I’ve been using DoorDash ALOT lately
+1   

 3 months ago '04        #25
Kliq  topics gone triple plat - Number 1 spot x5 OP
space
avatar space
space
$13,823   Props total: 56416 56416
 Tastemaker331 said
I was thinking about this yesterday
Around $300-$400 a week

Iíve been using DoorDash ALOT lately
holy fu*k .... that's an insane amount of food my guy


i stop fu*king with grubhub/uber eats/door dash type services.

you buy a $10 sandwich and by the time they add in all the fees and taxes you're damn near paying twice that much, if not more

horrible deal, great convenience
+5   



Sign me up
 
 

yesterday...


most viewed right now
+30online now  34
Godfrey shuts down Vlad tv
90 comments
1 day ago
@hiphop
most viewed right now
+37online now  31
Oktoberfest fest in Germany Gotta Be the Wildest sh-t Ever (Lots of Coke and M..
107 comments
24 hours ago
@wild'ish
most viewed right now
-38online now  25
Video inside Chingy with the comeback just like that
169 comments
18 hours ago
@hiphop
most viewed right now
+35online now  10
Video inside WTF: Guy Takes An Egg & Turns It Into A Chicken by injecting liquids in..
59 comments
24 hours ago
@wild'ish
back to top
register register Follow BX @ Twitter search BX privacy